Felelősség a települések digitális jövőjéért

Budaörs város (28.400 lakos) és Alsómocsolád község (276 lakos) polgármesterei december 7.-én együttműködési megállapodást írtak alá a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének székházában, mellyel elindították a Digitális Jövő Települési Hálózat (DJTH) kiépítését. A településvezetőket az a meggyőződés vezette, hogy az új technológiák befogadási képessége része a települési társadalmi közfelelősség vállalásnak, s ennek a városok és községek csak közösen fellépve, munkamegosztásban és együttműködve képesek megfelelni.

Mindkét település a maga kategóriájában a jövő elébe menő innovatív közösségek körébe tartozik. Úgy látják, hogy a digitális transzformáció kihívásának „kicsik” és „nagyok” csak együtt képesek megfelelni. Szervezeti, technikai, gazdasági (piaci!) és tudáshálózattá szerveződve jelentős mértékben tudják növelni a fejlesztések hatékonyságát, (méret)gazdaságosságát és fenntarthatóságát, a megoldások elterjesztésének sebességét, csökkenteni az innovációk kockázatát.
 
Az okos településeknek – legyen az nagyváros, közepes város és környéke, falvak kistérségeikkel – egyfajta transzformációs intelligenciára, innovációs ökoszisztémára van szükségük, aminek megteremtése elszigetelten nem lehetséges még a nagyok számára sem. Az új technológiák társadalmi befogadása, beillesztése a közszolgáltatásokba, a felhasználók életrendjébe egyre összetettebb feladat. A társadalom, kisközösségek, a felhasználók elkerülhetetlen bevonása az új technológiák és szolgáltatások fejlesztésébe arra alkalmas, újfajta részvételi intézményeket és rendszereket feltételez (fejlesztő közösségek!).
 
A digitális transzformáció másutt is, de Magyarországon különösen és sajátos módon a helyi közszféra, közigazgatás, önkormányzati rendszer jellegének jelentős átalakulásával párosul, amire csak igen kevés önkormányzat, helyi közösség van felkészülve. Ez még bonyolultabbá teszi a digitális jövő (be)fogadásának helyzetét. Ugyanakkor, jelentős, de nem jó hatásfokkal működő innovációs potenciál – jó gyakorlatok sokasága – is van településeinken a helyi közigazgatás egészére nézve kihasználatlanul.
 
Két évtizeddel ezelőtt a civilek és az önkormányzatok összefogva már végrehajtottak egy hasonló ugrást a digitális szakadék áthidalásában és esélyegyenlőség megteremtésében. Ez volt a világszínvonalra emelkedett hazai teleház mozgalom és a belőle sarjadt közösségi hozzáférési hálózati rendszer kiépülése. Most egy hasonló – a közösségi informatika már elért eredményeit is felhasználó – nagyléptékű innovatív közösségi kezdeményezésre, „a digitális jövő innovatív helyi műhelyei hálózatának” létrehozására van szükség.
 
A DJTH hálózati együttműködésbe hívja azokat az önkormányzatokat, szervezeteket, vállalkozásokat, fejlesztőket, akik, ill. amelyek deklarálják társadalmi felelősségüket a digitális jövő települési fogadásáért, e területen szélesebb körben terjeszthető gyakorlattal rendelkeznek, nyilvánosan – stratégiákkal, programokkal, szolgáltatásokkal – elkötelezik magukat valós problémákat megoldó, igényeket kielégítő fejlesztési akciók mellett, s készek tapasztalataikat megosztani.  Az alapító együttműködési megállapodás itt érhető el. További érdeklődés és kapcsolat: info@telekucko.hu.
 
 
Gáspár Mátyás
közigazgatás-szervezési tanácsadó 
 
 
(Fotók: Kolin Péter, TÖOSZ) 
 
 
 
 

Kapcsolódó cikkek

 

Belépés

 

 

Regisztráció